Witam


licznik online


licznik wstawiony:

13 kwietnia 21:10

2012


SłońceSłońce, jako najbliższa gwiazda naszej planety i zarazem centrum naszego układu słonecznego

\/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/ \/  
easy cash, is that pasible? no it is!!!
prosty zarobek warto naprawde!!!
/\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\ /\

układ słoneczny


     Układ słoneczny

                                             SŁOŃCE←                                                     

       MERKURY   WENUS   ZIEMIA   MARS   JOWISZ   SATURN   URAN   NEPTUN
        →→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→

Nasze planety w układzie słonecznym uszeregowane w zwiększającej      się odległości od słońca

MERKURY

Planeta dosłownie ocierająca się o Słońce. Pozostało po niej tylko jadro, ponieważ zewnętrzne płaty zostały wypalone po- przez silne i wysokie promieniowanie słoneczne.

WENUS

Wenus, to druga od Słońca planeta, zwana gorącą planetą. Jej temperatura wzrasta nawet do 460°C. Jej średnia odległość od słońca wynosi 108 208 926 km, a masa planety 4,8685×1024 kg. Jest możliwość zobaczenia zjawiska przejścia tego ciała niebieskiego przez Słońce. Jest do tego potrzebny teleskop, ponieważ planeta zakrywa niemal 2% tarczy słonecznej. 
ZIEMIA

Nasze życie, nasza planeta Ziemia, która liczy ok. 7 mld ludzi. Jest to jedyny obiekt w naszym układzie słonecznym, w którym istnieje życie. Odległość naszej planety Ziemi od Słońca 
wynosi 149 597 890 km. Jej obrót wokół Słońca wynosi 365,25 dni, a jej obrót wokół własnej osi wynosi 23h 56min 4sek.

MARS

Czerwona planeta czwarta od Słońca zwana jest Mars. Pierwsza planeta (po ziemi), w której występują temperatury poniżej punktu zamarzania. Jedynym przeważającym w niej składnikiem atmosfery jest krypton, więc istnienie jakiego- kolwiek życia jest tam niemożliwe. Skład chemiczny planety Mars jest wszędzie taki sam. Krajobraz planety to zwykle ogromne kamienie i czerwony piach.
JOWISZ

Jowisz jest największą planetą w układzie słonecznym. Pokryta jest chmurą gazów i pyłów, składających się głównie z metanu. Jej średnia odległość od Słońca wynosi 778 412 020 km., a masa planety 1,8986×1027 kg. 

Jowisz okrąża Słońce ok. 12 lat, więc można zauważyć, że jest dosyć daleko umiejscowiony w układzie słonecznym.

SATURN

Saturn jest planetą z talerzem pyłu i skał. Szósta planeta naszego układu słonecznego, jest jedną z największych olbrzymów o dużej orbicie, umiejscowionej daleko od słońca.  Jego obrót wokół Słońca wynosi 29 lat, a obrót wokół własnej osi wynosi 378,09 dni.  Cechą charakterystyczną Saturna jest ogromny skalisty talerz. Jej długość wynosi bowiem 8.958 Tm (Terametrów 10m x 12), a odległość od Słońca jest dużo większa od Jowisza i wynosi 1 426 725 413 km. Saturn jest bardzo spektakularnym obiektem obserwacji, gdyż najlepiej prezentuje się na nocnym niebie, ponieważ najmocniej odbija światło. 

 

URAN

Planeta Uran, to gazowy olbrzym będący przedostatnią planetą naszego układu. Ma podobną charakterystykę do Jowisza, ponieważ jego atmosfera jest głównie obłokiem pyłów i gazów. Góruje ich nad nim tak dużo, że można je uznać jako wyższą warstwę strukturalną. Odległość od Słońca jest ogromna, przez co można wywnioskować, że obieg synodyczny jest dużo dłuższy, niż w przypadku Saturna. Bowiem wynosi on ponad 84 lata. Obrót wokół własnej osi wynosi 369,65 dni.


NEPTUN

Neptun, zwany jest planetą wodną. Jej skład, to głównie woda. Można zakwestionować, dlaczego nie miałoby istnieć na nim żadne życie. Albowiem tej wody jest zbyt wiele, że ciśnienie wywierane na dnie ogromnego oceanu, powoduje powstawanie lodu, nie z powodu temperatury, ale ciśnienia. Nazwa "Neptun" pochodzi oczywiście od mitologicznego boga wód "Neptuna". Czas obiegu wokół Słońca wynosi 165 lat. Obieg synodyczny wynosi 367,49 dni.


mój projekt


GALAKTYKI

Galaktyki, to skupisko gwiazd, planet i mgławic. Nasza galaktyka zwana jest drogą mleczną i liczy ponad 300 mld gwiazd. Ma średnice ok. 100 000 lat  świetlnych i grubość ok. 12 000 lat świetlnych. Galaktyki mogą się zderzać. Takie zjawisko zwane jest kolizją galaktyk.

MGŁAWICE

Mgławice, to chmury pyłów i gazów powstałe ze zderzeń planet i komet. Może też nimi być pozostałości gwiezdne
lub inne ciała niebieskie po destrukcyjnej kolizji.Większość widzialnych mgławic posiada dużo fluoru, przez co świecą własnym zgromadzonym światłem. Niektóre są możliwe do zobaczenia nawet gołym okiem.